Stainless steel multistage vertical pumps. Pumping of clean non-loaded fluids, pressurizing system, irrigation, drinking and glycol water, water treatment, food industry, heating and air conditioning, washing system.
| Title | Description |
|---|---|
| Pump body | cast iron (SLG), steel AISI 304 (SLXG) |
| Motor bracket | cast iron |
| Seal plate Housing | steel AISI 304 |
| Impeller, diffuser | steel AISI 304 |
| Impeller, diffuser, shell pump shaft | ceramic-tungsten carbide |
| Seal | ceramic-graphite-EPDM, graphite-silicon carbide-EPDM |
| Depht of immersion | max 40 °C |
| Ambient temperature | -15 ÷ 110 °C |
| Foot support | max 25 bar |
| Grinder | EPDM |
| Title | Description |
|---|---|
| 2 poles induction motor | 3~ 230/400V-50Hz P ≤ 4kW, 3~ 400/690V-50Hz P> 4kW |
| Insulation class | F |
| Protection degree | IPX5 |
| MODEL 1~ | MODEL 3~ | HP | kW | FLOW RATE (l/min) | H (m) |
|---|---|---|---|---|---|
| U5[...]-400/14T | 4 | 3 | 30 Ă· 120 | 150.7 Ă· 79 | |
| U5[...]-450/16T | 5.5 | 4 | 30 Ă· 120 | 173.2 Ă· 93.6 | |
| U5[...]-550/18T | 5.5 | 4 | 30 Ă· 120 | 194.4 Ă· 103.2 | |
| U5[...]-600/20T | 5.5 | 4 | 30 Ă· 120 | 215.5 Ă· 114.5 | |
| U3[...]-350/14T | 3 | 2.2 | 10 Ă· 80 | 150.9 Ă· 58.2 | |
| U3[...]-380/16T | 4 | 3 | 10 Ă· 80 | 173.2 Ă· 67 | |
| U3[...]-400/18T | 4 | 3 | 10 Ă· 80 | 195.1 Ă· 75.3 | |
| U3[...]-450/20T | 4 | 3 | 10 Ă· 80 | 211.9 Ă· 81 | |
| U7[...]-750/12T | 7.5 | 5.5 | 40 Ă· 160 | 143.7 Ă· 87 | |
| U7[...]-800/14T | 7.5 | 5.5 | 40 Ă· 160 | 167.3 Ă· 100.3 | |
| U7[...]-900/16T | 7.5 | 5.5 | 40 Ă· 160 | 191.2 Ă· 111.1 | |
| U7[...]-950/18T | 10 | 7.5 | 40 Ă· 160 | 215.7 Ă· 132.3 | |
| U7[...]-1000/20T | 10 | 7.4 | 40 Ă· 160 | 240.2 Ă· 147.7 | |
| U9[...]-750/12T | 7 | 5.2 | 60 Ă· 220 | 133.2 Ă· 62.7 | |
| U9[...]-800/14T | 7.5 | 5.5 | 60 Ă· 220 | 155.7 Ă· 74.6 | |
| U9[...]-900/16T | 10 | 7.5 | 60 Ă· 220 | 177.6 Ă· 83.9 | |
| U9[...]-950/18T | 10 | 7.5 | 60 Ă· 220 | 201.6 Ă· 96 | |
| U9[...]-1000/20T | 10 | 7.4 | 60 Ă· 220 | 223.1 Ă· 107 |
| MODEL 1~ | MODEL 3~ | HP | kW | FLOW RATE (l/min) | H (m) |
|---|---|---|---|---|---|
| U7[…]-900/12T | 10 | 7.5 | 60 ÷ 180 | 207.3 ÷ 140.6 | |
| U9[…]-800/10T | 10 | 7.5 | 70 ÷ 260 | 159.5 ÷ 78.2 | |
| U9[…]-900/12T | 10 | 7.5 | 70 ÷ 260 | 192.3 ÷ 96 | |
| U3[…]-350/10T | 4 | 3 | 10 ÷ 80 | 156.4 ÷ 87.6 | |
| U3[…]-400/12T | 4 | 3 | 10 ÷ 80 | 188.1 ÷ 105.2 | |
| U3[…]-450/14T | 5.5 | 4 | 10 ÷ 80 | 219.7 ÷ 123.6 | |
| U3[…]-550/16T | 5.5 | 4 | 10 ÷ 80 | 245 ÷ 138 | |
| U5[…]-450/10T | 5.5 | 4 | 30 ÷ 150 | 157.8 ÷ 76.7 | |
| U5[...]-550/12T | 7.5 | 5.5 | 30 Ă· 150 | 190.8 Ă· 95.5 | |
| U5[…]-750/14T | 7.5 | 5.5 | 30 ÷ 150 | 222.5 ÷ 110.8 | |
| U7[…]-800/10T | 10 | 7.5 | 60 ÷ 180 | 173.3 ÷ 119 |