Stainless steel multistage vertical pumps. Pumping of clean non-loaded fluids, pressurizing system, irrigation, drinking and glycol water, water treatment, food industry, heating and air conditioning, washing system.
| Title | Description |
|---|---|
| Pump body | cast iron |
| Motor bracket | cast iron |
| Seal plate Housing | noryl® |
| Impeller, diffuser | steel AISI 304 |
| Intermediate shaft guiding stage bush | ceramic-graphite-EPDM ≤ 6 impellers, graphite-silicon carbide-EPDM ≥ 7 impellers |
| Seal | ceramic-tungsten carbide |
| Depht of immersion | max 40 °C |
| Intermediate shaft guiding stage bush | +5 ÷ +35 °C |
| Ambient temperature | 8 bar ≤ 6 impellers; 14 bar ≥ 7 impellers |
| Liquid temperature | EPDM |
| Title | Description |
|---|---|
| 2 poles induction motor | 3~ 230/400V-50Hz P ≤ 4kW 3~ 400/690V-50Hz P> 4kW 1~ 230V-50Hz (with thermoprotector up to 1.85 kW) |
| Insulation class | F |
| Protection degree | IPX4; IPX5 ≥ 4,5 HP |
| MODEL 1~ | MODEL 3~ | HP | kW | FLOW RATE (l/min) | H (m) |
|---|---|---|---|---|---|
| U3V/L-100/5 | U3V/L-100/5T | 1 | 0.75 | 10 ÷ 80 | 48.9 ÷ 14 |
| U3V/L-120/6 | U3V/L-120/6T | 1.2 | 0.9 | 10 ÷ 80 | 58.7 ÷ 18.3 |
| MODEL 1~ | MODEL 3~ | HP | kW | FLOW RATE (l/min) | H (m) |
|---|---|---|---|---|---|
| U5V/L-350/7T | 3.5 | 2.57 | 30 ÷ 140 | 113.7 ÷ 57.3 | |
| U7V/L-300/4 | U7V/L-300/4T | 3 | 2.2 | 60 ÷ 160 | 68.5 ÷ 44.3 |