









Powerful—Strong output
Prolonged—Long operating and life
Protective—Overload protection
Portable—Wheels and handles equipped
| Model No. | IM-13000A-FSW |
|---|---|
| Generator | |
| Rated Power | 9500W |
| Max Power | 10500W |
| Rated Voltage | 230/(120/240)V |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Rated Current | 39.1A |
| THD | |
| 75% Load Runtime | 7.6h |
| Engine | |
| Engine Model | KM194F |
| Engine Type | OHV, Single Cylinder, Air-cool, 4stroke |
| Displacement | 485cc |
| Engine Output | 20.0hp |
| Engine Start | Recoil / Electric |
| Fuel Tank Capacity | 26L |
| Oil Capacity | 1.1L |
| Package | |
| Carton Size | 70.5*54.5*57.5cm |
| Net / Gross Weight | 92/95kg |
| Container Load | 136/280 |