






Stable—Pure sine wave with THD <3%
Sophisticated—Precision apparatus suitable
Smart—Output adjusted to loading
Saving—Fuel consumption reduced by 15%-30%
Silent—Enjoy electric power quietly
Small—Portable and freight cost saving
| Model No. | IM-i 3500 |
|---|---|
| Generator | |
| Rated Power | 3200W |
| Max Power | 3800W |
| Rated Voltage | 230V |
| Rated Frequency | 50Hz |
| Rated Current | 12.2A |
| THD | ≤3% |
| 75% Load Runtime | 4.5h |
| Engine | |
| Engine Model | KM165F |
| Engine Type | OHV, Single Cylinder, Air-cool, 4-stroke |
| Displacement | 149cc |
| Engine Output | 6.5hp |
| Engine Start | Recoil/Electric |
| Fuel Tank Capacity | 4.3L |
| Oil Capacity | 0.35L |
| Package | |
| Carton Size | 53.5*36.5*52.5 |
| Net / Gross Weight | 23/25kg |
| Container Load | 280/700 |