






Stable—Pure sine wave with THD <3%
Sophisticated—Precision apparatus suitable
Smart—Output adjusted to loading
Saving—Fuel consumption reduced by 15%-30%
Silent—Enjoy electric power quietly
Small—Portable and freight cost saving
| Model No. | IM-i 7500SW |
|---|---|
| Generator | |
| Rated Power | 6000W |
| Max Power | 6500W |
| Rated Voltage | 230V |
| Rated Frequency | 50Hz |
| Rated Current | 21.7A |
| THD | ≤3% |
| 75% Load Runtime | 5.1h |
| Engine | |
| Engine Model | KM172Fi |
| Engine Type | OHV, Single Cylinder, Air-cool, 4-stroke |
| Displacement | 236cc |
| Engine Output | 9.0 hp |
| Engine Start | Recoil / Electric |
| Fuel Tank Capacity | 10L |
| Oil Capacity | 0.6L |
| Package | |
| Carton Size | 62.5*48.5*57cm |
| Net / Gross Weight | 45/47kg |
| Container Load | 168/344 包装资料 |