Drainage pumps made of corrosion-resistant material for emptying cesspits, cisterns and for gardening. The single-phase version with built-in capacitor and thermal protector can be equipped with a float switch.
| Title | Description |
|---|---|
| Pump body | polypropylene |
| Impeller | noryl® |
| Seal | double lip seal on ceramic bushing |
| Pump shaft end | steel AISI 416 with ceramic bushing |
| Prefilter sieve | Ø max 15 mm |
| Ambient temperature | 0-40 °C |
| Quantity of sand in the water | H07 RN8F, 10 m |
| Number of startups/hr | floating |
| STAINER | 5 m |
| Title | Description |
|---|---|
| 2 poles induction motor | 1~ 220V-60Hz with thermal protection3~220/380V-60Hz |
| Insulation class | F |
| Protection degree | IP68 |