






Stable—Pure sine wave with THD <3%
Sophisticated—Precision apparatus suitable
Smart—Output adjusted to loading
Saving—Fuel consumption reduced by 15%-30%
Silent—Enjoy electric power quietly
Small—Portable and freight cost saving
| Model No. | IM-io 12500SW |
|---|---|
| Generator | |
| Rated Power | 8000W |
| Max Power | 8500W |
| Rated Voltage | 230V |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Rated Current | 30.4A |
| THD | ≤3% |
| 75% Load Runtime | 7.4h |
| Engine | |
| Engine Model | KM192FP |
| Engine Type | OHV, Single Cylinder, Air-cool, 4stroke |
| Displacement | 460cc |
| Engine Output | 18hp |
| Engine Start | Recoil/Electric |
| Fuel Tank Capacity | 25L |
| Oil Capacity | 1.1L |
| Package | |
| Carton Size | 68*53.5*61 |
| Net / Gross Weight | 70/72kg |
| Container Load | 108/292 |