Stainless steel multistage vertical pumps. Suitable for clean non-loaded fluids, pressurizing system, irrigation, drinking and glycol water, water treatment, food industry, heating and air conditioning, washing system.
| Title | Description |
|---|---|
| Pump body | HS: cast iron GJL-250, HX: EN 1.4401 / AISI 316 |
| Pump shaft | HS: EN 1.4057 / AISI 431 HX: EN 1.4460 / AISI 329 |
| Motor bracket | cast iron |
| Seal plate | HS: EN 1.4301 / AISI 304, HX: EN 1.4401 / AISI 316 |
| Shell, motor shaft | HS: EN 1.4301 / AISI 304, HX: EN 1.4401 / AISI 316 |
| Seal | silicon carbide-graphite-EPDM |
| Depht of immersion | max 40 °C |
| Ambient temperature | -15 ÷ +120° C (max 85 °C for home use) |
| Grinder | EPDM |
| Pump body gasket | max 32 bar (U 35-50); max 25 bar (U 75-90) |
| Title | Description |
|---|---|
| 2 poles induction motor | 3~ 230/400V-50Hz P 4kW, cut B14 V1, 3~ 400/690V-50Hz P > 4kW, cut B5 V1 Efficiency class IE3 |
| Insulation class | F |
| Protection degree | IP55 |