Stainless steel multistage vertical pumps. Pumping of clean non-loaded fluids, pressurizing system, irrigation, drinking and glycol water, water treatment, food industry, heating and air conditioning, washing system.
| Title | Description |
|---|---|
| Pump body | cast iron |
| Motor bracket | cast iron |
| Seal plate Housing | noryl® |
| Impeller, diffuser | steel AISI 304 |
| Impeller, diffuser, shell pump shaft | ceramic-graphite-EPDM, graphite-silicon carbide-EPDM |
| Seal | ceramic-tungsten carbide |
| Depht of immersion | max 40 °C |
| Ambient temperature | 5 ÷ 35 °C |
| Grinder | 14 bar |
| Operating pressure | EPDM |
| Title | Description |
|---|---|
| 2 poles induction motor | 3~ 400/690V-50Hz P > 4kW |
| Insulation class | F |
| Protection degree | IPX5 |
| MODEL 1~ | MODEL 3~ | HP | kW | FLOW RATE (l/min) | H (m) |
|---|---|---|---|---|---|
| U18LG-920/10T | 10 | 7.5 | 100 Ă· 380 | 116.8 Ă· 60.1 | |
| U18LG-1000/11T | 10 | 7.5 | 100 Ă· 380 | 128.9 Ă· 63.4 |
| MODEL 1~ | MODEL 3~ | HP | kW | FLOW RATE (l/min) | H (m) |
|---|---|---|---|---|---|
| U18LG-950/7T | 10 | 7.5 | 120 Ă· 380 | 117.5 Ă· 74.7 |