






Stable—Pure sine wave with THD <3%
Sophisticated—Precision apparatus suitable
Smart—Output adjusted to loading
Saving—Fuel consumption reduced by 15%-30%
Silent—Enjoy electric power quietly
Small—Portable and freight cost saving
| Model No. | IM-io 7500SW |
|---|---|
| Generator | |
| Rated Power | 6000W |
| Max Power | 6500W |
| Rated Voltage | 230V |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Rated Current | 21.7A |
| THD | ≤3% |
| 75% Load Runtime | 3.6h/7.7h |
| Engine | |
| Engine Model | KM172Fi |
| Engine Type | OHV, Single Cylinder, Air-cool, 4stroke |
| Displacement | 236cc |
| Engine Output | 9.0hp |
| Engine Start | Recoil/Electric |
| Fuel Tank Capacity | 7/15L |
| Oil Capacity | 0.6L |
| Package | |
| Carton Size | 45.5*40*49, 51.5*44*52.5 |
| Net / Gross Weight | 26/28kg, 29/31kg |
| Container Load | 280/725, 228/590 |