Stainless steel multistage vertical pumps. Pumping of clean non-loaded fluids, pressurizing system, irrigation, drinking and glycol water, water treatment, food industry, heating and air conditioning, washing system.
| Title | Description |
|---|---|
| Pump body | cast iron (SV-SL), steel AISI 304 (SLX) |
| Motor bracket | cast iron |
| Seal plate Housing | steel AISI 304 |
| Impeller, diffuser | steel AISI 304 |
| Seal | ceramic-graphite-EPDM, graphite-silicon carbide-EPDM |
| Depht of immersion | max 40 °C |
| Ambient temperature | 5 ÷ 90 °C (SV) -15 ÷ 110 °C (SL/SLX) |
| Grinder | EPDM |
| Pump body gasket | 8 bar ≤ 6 impellers, 14 bar ≥ 7 impellers |
| Title | Description |
|---|---|
| 2 poles induction motor | 3~ 230/400V-50Hz P ≤ 4kW 3~ 400/690V-50Hz P> 4kW 1~ 230V-50Hz (with thermoprotector up to 1.85 kW) |
| Insulation class | F |
| Protection degree | IPX4, IPX5 ≥ 4,5 HP |
| MODEL 1~ | MODEL 3~ | HP | kW | FLOW RATE (l/min) | H (m) |
|---|---|---|---|---|---|
| U3[...]-100/5 | U3[...]-100/5T | 1 | 0.75 | 10 ÷ 80 | 53.5 ÷ 17.7 |
| U3[...]-120/6 | U3[...]-120/6T | 1.2 | 0.9 | 10 ÷ 80 | 64.4 ÷ 22.4 |
| MODEL 1~ | MODEL 3~ | HP | kW | FLOW RATE (l/min) | H (m) |
|---|---|---|---|---|---|
| U3[...]-120/4 | U3[...]-120/4T | 1.2 | 0.9 | 10 ÷ 80 | 62.9 ÷ 31.9 |